İyi Hep İyi, Kötü Hep Kötü

Moral_self-licensing.jpg

 

Hiç dikkat ettiniz mi? kötü insanların arada yapmış oldukları iyilikler unutulmaz ve “hep kötülük de yapabilirdi, bak iyi tarafları da varmış” denilirken salt iyi gelmiş iyi giden insan için “kötü biri olmayı da seçebilirdi” diye bir şey denilmez. o sadece iyidir, odur onun vasfıdır yani.iyi bir adam olur, efendi olur ama eş bulamaz. beğenilmez. beğenilse bile aldatılır. keza aynısı kadın için de geçerlidir. iyi bir kadındır, eştir ama aldatılır ihanete uğrar. iyi olmak yetmez bir yerde çünkü. hiç kimse iyi bir insan için “kötü biri olmayı da seçebilirdi ama seçmedi o hep iyi oldu” demez ama kötü bir insan buğday tanesi kadar iyilik yapsa, o iyilik yıllarca konuşulur ve dahası “özünde hep iyi birisi olduğu inancı” ile daha çok bağlanılır. iyi insanın bir kez yaptığı kötülük, kötü birinin yaptığı bir iyilikle kıyaslanınca, kötü kazanır hay ben sıçayım bu işe 😀

Özür dilerim sevgili TDK ama taşıyorum haddinden fazlası ile taşıyor ve geriliyor anla beni ve affına sığınıyorum 😀

Hocam bakınız  sevgili Franz Kafka ne güzel anlatmış  diyor ki ;

– Kötü, iyiyi tanır ama iyi kötüyü tanımaz.

– Önceden yukarılardaydım, şimdi en dipteyim; beni kuşatan tepelere başımı kaldırıp baktığımda boynum kopacak gibi oluyor.

– Eski bir latife: Dünyaya bırakmamacasına yapışır, sonra dünyanın yakamıza yapıştığından yakınırız.

– Kötü, aldatmacalar kullanır. Birdenbire ardına dönüp, “Beni yanlış anladın.” der. Kim bilir, belki gerçekten yanlış anlaşılmıştır. Kötü senin dudakların olabilir, dişlerince çiğnenmeye razı olabilir, önceki dudaklarının dişetlerinin üzerine hiç oturmadığı yumuşaklıktaki yeni dudaklarınla iyilik şarkıları söyler, sonunda şaşar kalırsın bu işe. Üç farklı şey:
Kendine yabancı bir nesne gibi bakmak, baktığın şeyin görüntüsünü unutmak, bakışın kendisini hatırlamak.

– Dünyanın pisliğiyle sıvanmış gözlerimizle bakınca, bir tünelde kaza geçirmiş tren yolcularına benziyoruz: Kazaya uğradığımız noktadan tünelin ucundaki ışık seçilemiyor, o ışık öylesine küçük ki, seçebilmek için bir an ara vermeden bakmanın sürdürülmesi gerek, üstelik tünelin ucunun varlığı da kesin değil.

– Şeytani Olan, iyinin suretine bürünür bazen, hatta bütünüyle onun vücuduna yerleştirir kendisini. Eğer bu gerçek bana gizli kalırsa, hiç kuşkusuz yenik düşerim, çünkü böyle bir iyi, gerçek iyiden daha ayartıcıdır.

daha fazlasını yazmak isterdim lakin bu gece kelimeler baya uzun 🙂

Bir insanın bir kötülüğe karşı tahammül sınırı kişiden kişiye göre değişir ama sürekli maruz kaldığınız kötülükler varsa zamanla iyiler de kendini kaybeder mi ? Benim bu devirde en çok korktuğum şey bu, zamanla elimizde bir avuç kadar kalmış iyi kalpli insanlar da kötülere karşı dayanamayıp ya onlar gibi olursa.

Peki bu adaletsiz dünya da iyiler kötü niyetli bu insanlara karşı kendilerini nasıl koruyacaklar acaba mümkün mü sizce? Bu konuyu yazmamin en büyük sebebi de bu sezon başlayan ‘Ufak Tefek Cinayetler ‘ dizisi. Hiç de boş bir dizi değil o kadar gerçek ki bütün anlatılan şeyler dışardan özenilen o şaşalı hayatların yakından açıkça ele alınması ve insanlara yaklaştıkça gördüğünüz manzaradan fersah fersah kaçmak isteyeceğiniz hayatlar. Hem de iyi kalpli bir insanın kötüler karşısında yaşadıkları. Bu diziyle ana karakterlerin psikolojik durumlarını analiz ediyoruz böylece sonunda da bir cinayeti çözeceğiz. İzlemeyenler mutlaka izlemeye başlasınlar. Boş boş sadece dedikodu yapan, evleriyle övünen, koca parası yiyen amaçsız kadınlar. Onların karşinda iyilik meleği dertli, yalnız, üzgün, doktor ve çok güzel bir kadın. Kıskanilmak için çok sebebi var haliyle de tam tehlikenin ortasında. Bu dizi dilerim ki finalinde adaletli bir şekilde biter. Yoksa bu kötü insanlar iyilerin üzerinde kurdukları baskı sonucunda iyiyi de kendi taraflarına çekmiş olacaklar ve kötülerin içinde belki de iyi olan en kötüsü olmuş olacak.

Toparlayacak olursak burdan bu çivisi çıkmış dünya da onca kötülüğün içinde hala kalbini temiz tutabilen insanlar size sesleniyorum. Size kötülük yapan en yakın arkadaşınız da olabilir, ailenizden birileri de olabilir herşeyden önce herkesten herseyi bekleyin bu devirde. O yüzden aldığınız darbelere karşı şaşıp bocalamayın. Size yapılan her türlü kötülüğe karşı vereceğiniz ders yine iyilikle olsun. Ne kadar sizi zorlarlarsa zorlasınlar siz yolunuzdan vazgeçmeyin ve tarafınızı değiştirmeyin. Iyilik yolunda yalnız kalmayı öğrenin bir kere, herşeyin nedenini bulmaya çalışın ve o nedeni çözün. Siz kötülüklere karşı direnç gösterip doğru yolunuzdan şaşmazsanız eminim sonucunda zaferiniz çok büyük olur. Sadece iyi kalpli olmanın bedelleri zafere ulaşana kadar sabır gösterebilmek. İyi kalpli olmak kendini ezdirmek ya da hakkını savunmamak değildir. Tepki vermemek susmak demek değildir. Sakın yanlış anlaşılmasın. Sadece gece yatağa yattığınız da vicdanınız var ya işte oranın rahat olmasıdır. Yapılan bütün kötülükler sizi asla yıldırmasın tam tersi güçlendirsin. Kaçıp gitmek meydanı kötülere bırakmak iyi insanların yapacağı en kötü davranıştır. Dizi de gecen hafta şu soru vardi : ‘Korku Sevgiyi Yener Mi? ‘ Mümkün mü sizce korkunun iyiliği ve sevgiyi yok edebilmesi. Tabiki de mümkün değil ve olmamalıdır.

ayrıca kendi kendimize “iyi bir insanım.” diyebildiğimiz sürece içine düştüğümüz “kibir” bataklığı da cabası..

Dünyayı iyilik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak herşey. Kötü niyetli insanlar bu boş dünya için bu kadar kötülük peşinde kalbinizi yoracagınıza, iyilik yaparak ömrünüzü uzatın. Zira bu dünya da kötüler kazansa bile asıl hesap yeri burası değil. Her eden yaptığını elbet bulacak. Bunu hiç ama hiç unutmamalı.

Dip Not: evet, görüldüğü gibi iyi olmak çok da iyi bir şey değil. iyi olun ama beklentiniz olmasın…iyilik şu saçma Dünyada bir beklenti için yapılmaz. iyilik; tüm din kitaplarında, toplumsal normlarda, gelenek-göreneklerde insanlığın edinmesi gereken doğru bir vasfı olarak öğretilir. bu vasfa sahip olunduğunda da bu kadar kötülerin olduğu bir dünyada iyi olmak, iyi kalmak bir meziyettir ve bunu uygulayabilen kişiler aslında takdir görmelilerken böyle bir takdir yoktur. yani kimse yüceltmez iyi olan kişiyi ama sözkonusu kötü kişi olduğunda, o din kitaplarındakilerin, toplumsal normların, inanışların, adetlerin vaadettiklerinin tamamen tersinde ve üstelik büyük bir adaletsizlikle ödüllendirme söz konusudur. bunu eleştiriyorum.ve iyi birisi nedir? iyi birisi, kötü olabilme iradesi varken bu iradeyi kötü olmamak için kullanan kişidir.iyi olmaktan dolayı bir ödül beklemek değil, iyinin iyiliğinin sonuçlarıyla, kötünün iyiliğin sonuçları arasında adil davranılmamasıdır buradaki mesele.

ve ben evet ben kişisi bu satırları yazan kişisi , hayatım boyunca iyi bir insan olmaya çalışan ben her ne kadar şu ana kadar bir çok kazık yemiş olsam da bunu kendi öz mutluluğum ve vicdanım dolayısıyla yaptığım için önemli hissetmediğim tespittir.

bir gün hakettiğini bulacaktır bu insanlar

umarım..

Sevgili Okur iyi olmamak lazım, iyilikten hayır gelmiyor demiyorum. aksine iyi olunmalıdır. evren iyiler sayesinde ayaktadır. burada eleştirdiğim durum kötülere kazandırılması. kötü birinin bozuk saatin günde iki kez doğruyu göstermesi gibi yaptığı bir iyilik o kişinin tüm kötülüklerini örtmekle birlikte yüceltir. ben bunu vurguluyorum.kötü biri yüceltilmediği sürece iyi olmaya hiçbir ödül beklemiyorum.

AylakMadam tarafından yayımlandı

Hayatim boyunca yabanda bir gezgin olacagimi her gecen gun daha cok dusunuyorum. Tanrim, patikalar beni nasil da cekiyor.Bunun, uzerimdeki karsi konulmaz cazibesini idrak etmeniz mumkun degil.Her sey bir kenara, yalniz basina yolda olmak en iyisi. Hicbir zaman durmayacagim. Ve dunyadan gocme vakti geldiginde, bunun icin, en vahsi en issiz yeri bulacagim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: