Anlamlandıramamak

Yahu bizi kuşatan öyle bir sistem var ki biz debelendikçe , çabaladıkça o bizi dibe çekmek için vay efendim sinsi sinsi planlar yapıyormuş muş olduuuuuuu … uzun zamandır yazmamak hatta yazamamak aniden bir patlamaya sebep olabiliyor lakin şu anda olduğu gibi 👀👀

Bizler acayip değişik insanlarız vallahi bak 🙄 Hani bizi bir yapan duygular var ya, işte onlar bizi vezir de ettiği gibi rezil de edebiliyorlar. Mutlu bir anında ölçüyü kaçırarak haddini ve edep sınırlarını aşan insanları ya da özdeğeri ve özgüveni düşük olduğu için haksızlıkları çekip sineye çekilerek ezilen ve kendini ezdiren insanları da görmüşüzdür.

Konu zıtlıkların dansına sahne olan ve bu kutupsallık prensibine göre işleyen evrende denge noktasını bulmak.Kendi içinde dengede olmak, diğer insanlarla iletişimde ve ilişkide ölçülü davranmak ve hayatın ya da evrenin akışı ile ahenk içinde olmak.Hani hayat bazen ne yaparsanız yapın sizi başka bir yöne sürükler ya, işte o zamanlarda hayatın sizin için planları vardır ve aktif çabayla hayatın siz götürdüğü yöne teslim olmak en doğru iştir. İronik değil mi? Kendini hayatın ve evrenin merkezinde gören insan, hayatta her şeyi kontrol ettiği hadsizliğini yaşarken bu gibi durumlarda haddini, aczini, fakrını edebiyle anlar. Örnek mi istiyorsunuz? Başına hiç beklemediği bir felaket gelip hayatları alt üst olanlara bakın. Kadim zamanların firavunları gibi kumdan kaleleri ve maskeleri bir anda düşer. Beşeriz, haddimizi bileceğiz o zaman.

Sosyal takdir, onay, ispat gibi ihtiyaçlarımız mevcut benlik algısından farklı bir şekilde kendimizi ideal benlik dediğimiz bir benlik halinde dışarıya ve dış dünyaya projekte etmemiz ile sonuçlanıyor. Bu durum kısaca insanın içi ve dışının bir olmama hali. Hele bir de bu ideal benliklerini daha henüz içsel ruhsal çalışmalarını yapmadan üst benlikleriymiş gibi göstermeye çalışanların ise haline üzülmemek mümkün değil. Bir hayal alemi içnde yaşar ama bunu bile bilmeden yaşar giderler. Bunu onlara gösterenleir de uzaklaştırırlar.

Daha fazla, daha fazla adına… Birbirimizi yemekte, kırmakta devam etmekteyiz. Devir daim yapan makineler gibi hırs ve ihtirasların çarklılarında ezilip gitmekteyiz…

Anlayabilmek zor şey , anlamlandırabilmek daha zor.Herkes herşeyi hemen anladığını sanır. Oysa karşıdakinin ne hissettiğini ,ne düşündüğünü anlamak zordur. Anlamlandırmak daha zor.Anlamlandırmak karşıdakinin anlattığı şeyin, hissettiği , düşündüğü şeyin neler olduğunu hem hissetmek hemde daha derine inip onun kişiliğiyle, yaşadıklarıyla bağlantı kurmaktır. Anlamlandırmak daha iyi anlamaktır aslında Anlatanla değilde anlatılan hikaye , olayla konuşmaktır aslında. İnsan yaşadıklarını anlayana değilde , anlamlandırabilene daha çok anlatır. Keşfetmek ister yaşadıklarını. Başka bir göz , başka bir bakış açısı , başka bir kalp , başka bir akıl başka başka düşünceler duygular demek.Başka çıkış yolları da umut demek. Anlamlandıran insanlara öyle bir anlatırsın ki kendini beni eleştir, benim yanlışlarımı söyle, yüzüme yüzüme vur dersin. Değişim için anlamlandırılmış olmak lazım. Yaşadıklarını , duygularını, düşüncelerini. Bazen insanları anlamak yetmez. Anlamlandırılmak isterler. En önemlisi de insan ne zaman anlamlandırırsa kendini de anlamaya başlar…

O yüzden mükemmeli yakalamak için o hiç gelip gelmeyeceği belli bile olmayan mükemmel olacağın günleri ve halleri bekleme sevgili dostum baştan söyleyeyim…!

Zaten hayatta mükemmel olmayan bir şey yok ki. Sanıyor musun ki bu kainat*ı muazzama da tek bir saç teli bile rasgele oynar. Her şeyin bir sebebi vardır ve bil ki ne yaşıyorsan ten kafesindeki ölümsüz ruhunun bu fiziksel alemde olgunlaşması için yaşadığın bir sınavdır. Sınavlar bazen cemali bazen de celalidir. Bak, yine evrendeki zıtlıkların dansını görebiliyor musun?

Bu arada öyle insanlar vardır ki, bize olmaması gerekeni izleyerek öğrenmemize yardım ederler. Hayat işte, her şekilde ayna tutuyor bize. Bazı insanlar kendilerini herkesten üstün gören bir müthiş kibire ya da narsist bakış açısına sahiptir ve bu hadsizliklerine rağmen kendilerini idealize ettiikleri o ideal benlik projeksiyonunu her an yaşıyor gibi davranırlar. Bu da ilk başta güç kullanarak onlara baş eğen zayıf ego durumundaki insanları va ya onlara adabı ve edebi gereği bulaşmayanlar karşısında sahte zaferler kazandırırken, bir süre sonra hak gelip batıl zayil olur. Kendini gerçekleştiren bir kenahet gibi kendi kendilerini kibir ateşleriyle mahvederler.Tüm kötü karakterler ve kötülükler tüm güçlerine rağmen iyilik savaşçısı olan üstün yenenekli yiğit ve mert kahramanlar tarfından elbet mağlup edilir. Evren her daim zıt kutupları dengeler. Konu yine döndü dolaştı denge noktasına geldi.👀

İnsanlığın manevi yüzünün kâr etmediği, materyalist düşüncenin ve düzeninin gereği olarak, “para”, “hırs”,“madde” üçgeninde çok fazla çalışıp, bu arada diğerlerimizi ezmek ve onları kulvar dışı bırakmak adına, güç konseptinin her türlü alternatiflerini göstermekten, arka kalmadığımız kaybedilmiş zaman diliminde;

Aslında bakarsanız bir şey kazandığımız yok…

Dedikodu yapmaktan, aldatmak/aldatılmaktan, boş boş umutlar vermekten, yapamicağımız şeyleri söylemekten başkalarının başarı ve mutlulukları ya da yıkımları üstüne yaşam tesis ederken, ıskaladığımız gerçek ne biliyor musunuz?..

Kendi yaşamımız..!

Yaşam tükeniyor…

Siz siz olun hayalleriniz ve hayatta ki amacınızın farkında olun ve şu kısacık 2 göz kırpış kadar olan yaşamda bunları gerçekleştirmek için hayal ettiğiniz o bilgi, beceri ve yeteneklerle donanacağınız günleri beklemeyin ya da henüz olmamış şeyleri planlamak için müthiş bir enerji harmacayın. çabalayın ancak, yapmanız gereken tek şey yaşam amacınızı ve değerlerinizi bilmek ve bunlara göre yaşamaktır. Elbette ki plan yapacak ve strateji de kuracaksınız, ancak az planlayın ve yaşam amacımız ve değerleriniz ışığında yaşamak için daha fazla zaman harcayın. Kafanızda yaşamayın, hayatın içine çıkın ve tüm cemali ve celaliyle hayatı yaşayın. Bir gün Hakk’a yürüme zamanı geldiğinde yapamadıklarınızın pişmanlığıyla ayrılmayın bu dünyadan. Kaçan zamanın telafisi yok. Her an bu hiç bitmeyecek sandığımız hayat bitebilir ya da her an devam edecek sandığımız sağlığımız, imkanlarımız bitebilir.

Kusura bakmayın uzattım biraz ama demiştim size bir patlama durumu söz konusu diye 🙂 ayrıca bu düşüncelerimi her konuya çekebilirsiniz her bir telden çaldım çünkü anlamak isteyene tabi:)

Sevgiler güzel insanlar 🙂

AylakMadam tarafından yayımlandı

Hayatim boyunca yabanda bir gezgin olacagimi her gecen gun daha cok dusunuyorum. Tanrim, patikalar beni nasil da cekiyor.Bunun, uzerimdeki karsi konulmaz cazibesini idrak etmeniz mumkun degil.Her sey bir kenara, yalniz basina yolda olmak en iyisi. Hicbir zaman durmayacagim. Ve dunyadan gocme vakti geldiginde, bunun icin, en vahsi en issiz yeri bulacagim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: